Najpiękniejsza z greckich wysp – poznaj z bliska Santorini

Planujesz urlop w Grecji? Doskonałym sposobem na urozmaicenie urlopu są wycieczki fakultatywne na Santorini. Tę niewielką wyspę z pewnością kojarzy każdy – białe bizantyjskie budynki z niebieskimi kopułami na tle lazurowego morza znane są na całym świecie. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i gdzie się wybrać podczas zwiedzania wyspy.

Legenda głosi, że na Santorini jest więcej kościołów niż domów,więcej osłów niż ludzi i więcej wina niż wody.

Santorini – widok na kalderę

Santorini jest niewielką wyspą położoną w archipelagu Cyklad w odległości około 120 km na północ od Krety. Choć w Grecji wysp są tysiące, ta nazywana jest jedną z najpiękniejszych. Wyspa ma niezwykłą i wielowiekową historię. Przed wiekami była prężnie rozwijającym się i kwitnącym ośrodkiem kultury minojskiej, którego potęgę zniszczyła potężna erupcja wulkanu około 1450 roku przed naszą erą. Co ciekawe, w wielu podaniach i legendach Santorini przedstawiana jest jako mityczna Atlantyda. Obecnie używana nazwa wyspy pochodzi jednak z czasów dużo późniejszych, bo bizantyjskich i nawiązuje do świętej Ireny, która jest patronką wyspy. Rodzimi mieszkańcy wyspy równie często używają jednak dawnej nazwy Kalliste, co w języku greckim oznacza po prostu najpiękniejsza i to określenie wydaje się idealnie pasować do pełnej uroku Santorini.

Spacer z niezwykłym widokiem na kalderę

Santorini przyciąga turystów nie tylko swoimi niesamowitymi widokami, niezwykłą historią i architekturą, ale również pogodą. Łagodny klimat wyspy gwarantuje wysokie temperatury nawet wczesną wiosną i późną jesienią, dzięki czemu Santorini jest popularnym kierunkiem podróży nie tylko w sezonie wakacyjnym. Najbardziej znane na Santorini są oczywiście kultowe, białe domki z niebieskimi kopułkami, które przyczepione są do klifu od wnętrza krateru wulkanu. Rozciąga się z nich przepiękny widok na lazurową kalderę, czyli próżnię powstałą w wyniku wybuchu wulkanu i wypełnioną wodą. Spacer pośród tych domków, wąskimi uliczkami pośród leniwie wygrzewających się kotów jest jednym z obowiązkowych punktów wszystkich wycieczek na Santorini.

Najciekawsze atrakcje na wyspie

Na Santorini warto zwiedzić kilka najbardziej znanych miasteczek, które urzekają dawną, historyczną architekturą. Obowiązkowym punktem w programie zwiedzania jest Oia – najbardziej malownicza miejscowość na wyspie, nazywana „miastem artystów”. To właśnie tam można podziwiać architekturę skafta i semi – skafta, czyli domy wydrążone w skale wulkanicznej. W miasteczku jest niezliczona ilość kościółków, wyspa jest mała – gdyż ma zaledwie 17 km długości, a jest na niej ponad 360 kościołów z niebieskimi dachami. Legenda głosi, że na Santorini jest więcej kościołów niż domów, więcej osłów niż ludzi i więcej wina niż wody. Santorini słynie właśnie z produkcji win, będąc na wyspie można spróbować wina Nichteri – białego o bardzo rześkim posmaku oraz wyjątkowo słodkiego, czerwonego wina Vinsanto, dostępnego tylko na Santorini.

Nie można również pominąć stolicy wyspy – Firy, która słynie z niesamowitej architektury, klimatycznych knajpek – serwujących najlepszą w całej Grecji kawę oraz ulicy „złota” z wyrobami jubilerskimi powodującymi, iż nie sposób oderwać wzroku od witryn sklepowych.

Oczywiście „złota” ulica jest ulubionym miejscem wszystkich Pań, które przed wejściem na nią wyznają miłość wybrankom swojego serca 😉

Aby zwiedzić Santorini, nie trzeba akurat tam spędzać całego urlopu. Dobrym pomysłem może być wycieczka na Santorini z Krety lub innej pobliskiej wyspy. Jednodniowe wycieczki jachtem czy łodzią to doskonały sposób na urozmaicenie urlopu w Grecji oraz możliwość poznania nowych, ciekawych i pełnych uroku miejsc. Wyprawa z naszymi przewodnikami sprawi, że poznacie Państwo Santorini od najpiękniejszej strony.

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
March 11, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
March 11, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
March 11, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
March 11, 2023