Kreta – kraina żółwi morskich Caretta Caretta

Żółw morski Caretta Caretta jest najważniejszym gatunkiem żółwi morskich w Grecji i jest ściśle chroniony przez ustawodawstwo greckie. W Grecji istnieją dwie bardzo aktywnie działające organizacje, zajmujące się ochroną żółwi – ARCHELON i MEDASSET.

Pałac w Knossos

Żółwie Caretta Caretta – najważniejsze informacje

Żółw morski Caretta ma twardy pancerz zbudowany z 5 kwadratowych płytek po każdej stronie. Skorupa może osiągać do 120 cm, ale zwykle nie przekracza 100 cm. Przeciętny żółw waży zwykle 100-150 kg, jednak w wyjątkowych przypadkach może przekraczać 450 kg, a okres życia wynosi 47-67 lat. Żółwie żywią się głównie meduzami, mięczakami, skorupiakami, rzadziej glonami.

 

Żółwie Caretta Caretta na Krecie

Kreta jest jednym z najważniejszych miejsc ich hodowli, ponieważ każdego lata setki żółwi Caretta składają jaja na piaszczystych plażach. Z tego powodu organizacje zajmujące się ochroną żółwi morskich prowadzą intensywne działania na plażach Chanii i Rethymno oraz w Zatoce Messara, gdzie występuje duża liczba urodzeń.

Każdego roku setki żółwi morskich Caretta Caretta – najczęściej występującego gatunku żółwi na Morzu Egejskim, docierają do wybrzeży Krety. W podwodnych wędrówkach uczestniczą samice, aby kontynuować cudowny rytuał składania jaj.

Samice żółwia morskiego Caretta przybywają do wybrzeży Krety co 2-4 lata. Ich wędrówka odbywa się od maja do września, kiedy to plaże są pełne ludzi. Gdy samica znajdzie odpowiednia plażę, wydostaje się z wody w ciemności i składa od 20 do 200 jaj, a następnie zakopuje je w piasku. Po około dwóch miesiącach z jaj wykluwają się żółwie i udają się nad morze, gdzie pozostają przez wiele lat. Dorosłe samice powracają zawsze na tę samą plażę, aby po raz kolejny złożyć jaja.

 
 Pierwsze gniazda Caretta Caretta na Krecie

Oficjalnie okres składania jaj przez żółwie Caretta na Krecie rozpoczął się 23 maja, w Międzynarodowy Dzień Żółwia. Pierwsze gniazdo tego gatunku żółwia znaleziono na plaży Adele w Rethymno. Grupa ochotników znalazła gniazdo we wczesnych godzinach porannych i zabezpieczyła je za pomocą specjalnej klatki ochronnej. Kolejne gniazda żółwi Caretta Caretta na Krecie znaleziono na plaży Kommos w Zatoce Messara oraz na plaży Maleme w Chanii.

 
Gdzie można spotkać żółwie na Krecie

Te wyjątkowe żółwie morskie można zobaczyć na północnym wybrzeżu Chanii, pomiędzy portowym miastem Chania a Kolymbari. Szczególnym miejscem, które warto wybrać na punkt obserwacyjny jest wioska Gerani. Siedliska żółwi można bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ najczęściej otoczone są niebiesko-żółtymi klatkami, rozkładanymi wokół w celu ochrony jaj.

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
March 11, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
March 11, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
March 11, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
March 11, 2023