Kreta – 10 najważniejszych atrakcji turystycznych

Największa grecka wyspa kusi wielowiekową, niezwykłą historią, mieszanką wielu kultur, przepięknymi plażami i atrakcjami dla rożnych grup turystów. Kto raz spędzi wakacje na Krecie, z pewnością powróci tu jeszcze na niejeden urlop. Aby dobrze poznać wyspę, nie wystarczy bowiem nawet kilkanaście dni wakacji.

Jeśli wybierasz się na urlop na Kretę, warto już przed wyjazdem zrobić sobie plan zwiedzania, biorąc pod uwagę czas, sposób poruszania się po wyspie oraz możliwości finansowe. Z wielu kreteńskich atrakcji można bowiem korzystać bezpłatnie, jednak nie brakuje też miejsc, do których można wejść jedynie za opłatą. Przedstawiamy 10 najciekawszych atrakcji na Krecie, dzięki którym urlop na wyspie pozostawi niezapomniane wspomnienia i piękne pamiątkowe zdjęcia.

Spinalonga

Niewielka, urokliwa wyspa położona kilka kilometrów od wybrzeży Krety to miejsce łączące w sobie piękno natury z dosyć smutną historią. To właśnie tutaj znajdowała się ostatnia w Europie kolonia trędowatych. Wyspa jest jednym z głównych kierunków wycieczek turystów wypoczywających na Krecie. Choć zachwyca urokiem, jest całkowicie opuszczona.

Pałac w Knossos

Doskonale zachowany, monumentalny pałac w Knossos to pozostałość po dawnych władcach wyspy – Minojczykach. Według greckiej mitologii, to właśnie pod pałacem miał się znajdować labirynt, w którym uwięziono pół-człowieka, a pół-byka Minotaura.

Laguna Balos

Choć jest to miejsce atrakcyjne turystycznie, nie ma tu tłumów. Przede wszystkim dlatego, że nie da się tu dotrzeć autokarem strony lądu. Do laguny dopływają jedynie statki wycieczkowe. Balos jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Krecie, nic więc dziwnego, że lagunę można znaleźć na niemal wszystkich kreteńskich pocztówkach.

Heraklion – stolica Krety

Położone na północy wyspy miasto to unikalne połączenie antycznej architektury z doskonałą infrastrukturą turystyczną. Warto tu zwiedzić wenecki fort w porcie oraz stare miasto pełne weneckich perełek architektonicznych.

Rethymnon

To jedno z najpiękniejszych miast na Krecie, w którym łączą się klimaty weneckie z tureckimi. Ciekawa mieszanka architektoniczna zachęca do zwiedzania, a punktem kulminacyjnym jest wizyta w twierdzy Fortezza. Jest to największy zamek, jaki kiedykolwiek wybudowali Wenecjanie.

Plaża Elafonisi

Uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Turkusowa woda i różowy piasek wręcz zachęcają do plażowania, można też wybrać się na spacer na wysepkę Elafonisi, na którą można przejść po dosyć płytkiej lagunie. Atrakcją Elafonisi są też stada żółwi, które właśnie to miejsce wybrały sobie na składanie jaj.

Wąwóz Samaria 

To atrakcja dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i długie wędrówki. Samaria i Imbros to najpiękniejsze wąwozy na Krecie i w całej Grecji – surowe, pierwotne i położone z dala od ruchu turystycznego. Spacer po ich terenach polecany jest jedynie najwytrwalszym turystom.

polecamy

Wycieczkę

PARADISE BEACHES AND LAGOONS OF BALOS AND ELAFONISI

Relax at the pink beach
Elafonisi is a tiny island on the southwestern tip of Crete, connected to the mainland by a turquoise lagoon. The beach with specific pink sand is considered one of the most beautiful in Europe.

From75€
0
View Details

THE SAMARIA GORGE – THE LONGEST GORGE IN EUROPE

Europe’s longest gorge
Hiking for those who like an active lifestyle through the famous 18 km long gorge visited by thousands of tourists annually.

From50€
0
View Details

BALOS LAGOON AND GRAMVOUSA ISLAND

Relax in paradise on the most beautiful Greek lagoon.
Heavenly relaxation for people who like sunbathing and exotic atmosphere. Set sail on a cruise around a fabulous bay! See the Venetian fortress, whose walls offer a magical view.

From70€
0
View Details

PREVELI PALM BEACH AND VENETIAN PEARL – RETHYMNO

Venetian pearl
Feel the unique atmosphere of the Venetian city of Rethymno. Lose yourself in the labyrinth of charming, narrow streets, check the thousands of shops in the old town and enjoy the exotic scents of oriental spices.

From50€
0
View Details

THE LABYRINTH OF KNOSSOS AND HERAKLION – HALF DAY

The Minotaur’s Labyrinth –
The legendary Knossos, the mythical labyrinth of the Minotaur and the bustling Heraklion. An expedition for everyone who wants to get to know the world from myths.

From40€
0
View Details

SPINALONGA BBQ
AND AGIOS NIKOLAOS

The picturesque east of Crete.
Relaxation, barbecue on a wild beach, an impressive fortress and a bottomless lake in the middle of the city. Come with us to the islet of Spinalonga to learn about its dark and touching history.

From50€
0
View Details

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
March 11, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
March 11, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
March 11, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
March 11, 2023