Knossos – wycieczka do mitycznego labiryntu

Podczas zwiedzania różnych zakątków świata często trafiamy na budowle, których czasy świetności dawno minęły, a pozostały po nich jedynie ruiny. Nie wszystkie są godne uwagi i spędzania w nich czasu, ale niektóre po prostu trzeba zobaczyć. Tak jest w przypadku ruin w Knossos – kto tu nie był, nie zwiedził dokładnie Krety.

Pałac w Knossos

Wycieczka do Knossos to obowiązkowy punkt wakacji dla każdego, kto wypoczywa na Krecie czy okolicznych wyspach. Ruiny antycznego pałacu, liczące ponad 4000 tysiące lat pokazują, jak wielka i potężna była przed wiekami kultura minojska. Pałac nazywany labiryntem minojskim zaliczany jest do najpiękniejszych zabytków całej antycznej Grecji. Położony jest w odległości jedynie 6 km od stolicy Krety – Heraklionu.

Ruiny przez długi czas pozostawały w ukryciu

Ruiny w Knossos, wbrew nazwie, należą do najlepiej zachowanych zabytków z okresu kultury minojskiej. Co ciekawe, zostały one odkryte dosyć niedawno, bo pod koniec XIX wieku. W 1899 roku Arthur Evans, brytyjski archeolog wybrał sobie wzgórze Knossos na stanowisko archeologiczne. Okazało się, że przeczucie go nie myliło. W ciągu kolejnych lat prac wykopaliskowych ukazał się światu monumentalny pałac o powierzchni 17,4 tysięcy metrów kwadratowych. Doskonale zachowany był nie tylko sam obiekt, ale również wiele elementów wyposażenia wnętrz, jak tron królewski, amfory, freski oraz tabliczki napisane ówczesnym pismem. Niektóre z tych eksponatów można oglądać na miejscu, inne natomiast znajdują się w muzeum archeologicznym w Heraklionie. Turystów z całego świata przyciąga do Knossos nie tylko potężny pałac, ale również mit o Minotaurze, który znany jest pod każdą szerokością geograficzną. Według greckiej mitologii stwór zwany Minotaurem miał być uwięziony w labiryncie znajdującym się bezpośrednio pod pałacem w Knossos.

Warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem

Zwiedzanie pałacu w Knossos to możliwość swoistej podróży w czasie i znalezienia się w ciągu kilku chwil kilka tysięcy lat wstecz. Pałac zarówno z zewnątrz, jak i od środka robi potężne wrażenia. Zwiedzający powinni jednak mieć świadomość, że niewiele eksponatów w pałacu faktycznie pochodzi z czasów kultury minojskiej. Większość tego, co jest udostępnione zwiedzającym, to w rzeczywistości rekonstrukcje, które powstały już na etapie prac archeologicznych Arthura Evansa. Pomimo to, pałac w Knossos to miejsce, z którego warto mieć zdjęcia z wakacji. Wycieczka do antycznych ruin może być doskonałą odmianą od mniej aktywnego wypoczynku nad morzem. Pałac najlepiej zwiedzać z doświadczonym, polskim przewodnikiem lokalnego biura podróży Holidea, przed którym to miejsce nie ma żadnych tajemnic.

polecamy

Wycieczkę

THE LABYRINTH OF KNOSSOS AND HERAKLION – HALF DAY

The Minotaur’s Labyrinth –
The legendary Knossos, the mythical labyrinth of the Minotaur and the bustling Heraklion. An expedition for everyone who wants to get to know the world from myths.

From40€
0
View Details

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
March 11, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
March 11, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
March 11, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
March 11, 2023