Klasztory na Krecie

Kreta słynie na całym świecie ze wspaniałych klasztorów bizantyjskich, z wyjątkowymi freskami i ikonami. Turyści co roku przybywają na wyspę, aby podziwiać ponadczasową sztukę sakralną jednego z najstarszych kościołów założonych przez św. Pawła w Europie.

widok na zjawiskowy klasztor Agia Triada

Katedry na Krecie

Kreta jest pełna pięknych klasztorów, kaplic i kościołów, słynących ze wspaniałych malowideł ściennych i ikon z lat 961 do 1204. Znajduje się tutaj około 300 kościołów, rozsianych po całej wyspie. Jest to jeden z wielu powodów, dla których stanowi ona cel wycieczek miłośników turystyki alternatywnej i sakralnej.

Kreta, wyspa o długiej i interesującej historii, zawsze była miejscem znanym z duchowości i religijności. Potwierdzają to liczne zabytki zachowane po dziś dzień.

 

Prawosławie – religia dominująca na wyspie

Kreteńczycy są bardzo religijni i większość miejscowej ludności to prawosławni chrześcijanie. Kreta była wielokrotnie w swej historii okupowana przez obcokrajowców, którzy usiłowali stłumić ortodoksyjną wiarę miejscowej ludności, jednak działania te za każdym razem miały odwrotny skutek i tylko wzmacniały wiarę Kreteńczyków. Pobożność i oddanie Bogu mają odzwierciedlenie w niezliczonych klasztorach powstałych na wyspie. Pielgrzymi i miłośnicy sztuki sakralnej przybywają na wyspę licznie co roku, aby podziwiać nie tylko wyjątkowy styl architektoniczny zachowanych budowli, ale także wyjątkowe freski.

 

Duchowa i kulinarna podróż po Krecie

Najpopularniejsze klasztory, m.in. Agia Triada, czy Klasztor Kera, oprócz wrażeń duchowych, zapewniają możliwość skosztowania i zakupu organicznych produktów. Zakonnicy w klasztorze Agia Triada po dziś dzień zajmują się ekologiczną uprawą winorośli, bez jakichkolwiek środków chemicznych. W przyklasztornych sklepach istnieje możliwość zakupu win wytwarzanych lokalnie – Fokiano Remeiko, Trebbiano, Cabernet Sauvignon, czy Merlot. Międzynarodową sławą szczycą się także inne bio-produkty oferowane przez zakonników, m.in. miód, ocet balsamiczny, oliwę z oliwek, czy mydło wytwarzane na jej bazie.

Drzewa oliwne uprawiane przez zakonników z klasztoru Agia Triada liczą nawet 500 lat i każdego roku uzyskuje się z nich około 20 ton najzdrowszej oliwy z oliwek, czyli organicznej oliwy z pierwszego tłoczenia. Lokalna oliwa jest niesamowicie popularna na całym świecie i zyskała niezliczone wyróżnienia i nagrody dzięki swoim wyjątkowym właściwościom i doskonałemu smakowi. Wyroby klasztorne są eksportowane w najdalsze zakątki świata i oferowane w najbardziej ekskluzywnych sklepach ze zdrową żywnością, czy wykwintnych restauracjach. 

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
March 11, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
March 11, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
March 11, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
March 11, 2023