Greckie wesela – jak się bawią Grecy?

O tym, jak wygląda greckie wesele, mogliśmy w dużym stopniu przekonać się z filmów, które kiedyś były popularne na ekranach kin, a później często wyświetlano je w telewizji. Grecy, jako naród otwarty, uwielbiający dobrą muzykę i jeszcze lepsze jedzenie, organizują imprezy weselne, które w pamięci weselników pozostaną do końca życia.

Wesoły orszak w całej swojej okazałości

Choć wszystkie imprezy weselne, bez względu na szerokość geograficzną, są imprezami podniosłymi i pełnymi radości, w Grecji dodatkowo zawsze można liczyć na przepiękną pogodę oraz wspaniałą gościnność. Sama uroczystość zaślubin trwa zazwyczaj 30 minut, a wesele nawet do białego rana. Najczęściej wesela w Grecji organizowane są na świeżym powietrzu ze względu na sprzyjającą pogodę praktycznie o każdej porze roku. Młode pary nie muszą więc rezerwować terminów jedynie w sezonie letnim, poza sezonem również bowiem mogą liczyć na piękną pogodę.

Pierwszy taniec już przy ołtarzu

Charakterystyczną częścią greckiego ślubu i wesela jest wesoły orszak, który prowadzi przyszłych małżonków od ich miejsca zamieszkania do świątyni, w której odbędą się zaślubiny. W orszaku bierze udział zespół muzyczny, który gra popularne greckie utwory i wprowadza uroczysty i pełen radości nastrój. Jeśli chcemy poczuć prawdziwy klimat greckiego wesela, zdecydowanie warto wybrać się do niewielkich miejscowości, gdzie atmosfera weselna panuje praktycznie w całym miasteczku, a do weselnego orszaku przyłącza się wiele osób mieszkających po drodze. Jednym z ciekawych zwyczajów jest spóźnianie się panny młodej do kościoła. Według tradycji, w taki sposób sprawdza ona, czy pan młody jest wytrwały. Najczęściej jednak nie trzeba na przyszłą małżonkę czekać w nieskończoność – pojawia się ona w kościele maksymalnie pół godziny po czasie, goście zatem nie zdążą więc się znudzić czekaniem w kościelnych ławkach.

Sesja dla młodych, słodycze dla gości

Ciekawą tradycją, zupełnie odmienną od naszych polskich zwyczajów, jest wykonanie pierwszego tańca już w świątyni podczas ceremonii zaślubin. Polega on na tym, że młodzi małżonkowie chodzą rytmicznie wraz z księdzem wokół ołtarza. Ksiądz prowadzi w tańcu świeżo upieczonych małżonków i symbolicznie wskazuje im drogę, jaką maja podążać w swoim dalszym, wspólnym życiu. Po zaślubinach tradycyjnie odbywa się składanie życzeń, a młoda para udaje się na ślubną sesję zdjęciową. Goście, którzy oczekują na pierwszy posiłek w miejscu wesela, obdarowywani są natomiast bobonieres, czyli malutkimi paczuszkami ze słodyczami. Najczęściej są to migdały polane lukrem, którego twardość ma symbolizować trwałość małżeństwa. Sama impreza weselna jest dosyć podobna do zabaw w wielu innych krajach. Po sutym posiłku para młoda zaprasza na parkiet, gdzie goście mogą się bawić do białego rana. Na uwagę zasługuje muzyka, w której sporo jest tradycyjnych ludowych pieśni, granych na żywo przez zespół muzyczny.

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
March 11, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
March 11, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
March 11, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
March 11, 2023