Góry Krety

Jeśli lubicie się wspinać, Kreta to doskonałe miejsce na urlop. Góry zajmują około 90% powierzchni wyspy, a co za tym idzie, znajdziecie tu też wiele przepięknych kanionów i jaskiń.

Góry Dikti z najwyższym szczytem o tej samej nazwie – Dikti – 2148 m n.p.m. W górach tych znajduje się również płaskowyż Lasithi z jaskinią Psychro, gdzie na świat przyszedł bóg wszystkich bogów – słynny Zeus.

Lefka Ori – góry białe na Krecie

Kreta jest położona na styku dwóch płyt tektonicznych – Egejskiej, która napiera na Afrykańską. Krajobraz, który oglądamy – był kiedyś dnem morskim. 15 milionów lat temu, wyspa była częścią Europy, jej zachodnie fragmenty są przedłużeniem gór Dynarskich.

Nie dość, że występują tu trzęsienia ziemi – Kreta ciągle sunie powoli w stronę Afryki i jeszcze do tego rusza się w pionie. Wschodnia część wyspy zanurza się w morzu a zachodnia ulega wypiętrzeniu ku górze.

Jeśli planujecie trekking, do wyboru są 3 główne masywy górskie
1. Lefka Ori czyli góry białe. Nazwa adekwatna do ich koloru. W zimie śnieg utrzymuje się na szczytach nawet 6 miesiący, a w lecie są jasne z powodu ich budulca – skał wapiennych. Na południowej ścianie Gór Białych znajduje się 14 głębokich wąwozów, a wśród nich prawdziwa perła – Samaria, czyli najdłuższy wąwóz Europy. Wąwóz Samaria ma długość 18 kilometrów, a przejście nim zajmuje około 4 godzin. Najwyższy szczyt masywu to Pachnes – 2452 m n.p.m.

2. W centrum wyspy znajdują się góry Idi i najwyższy szczyt Krety – Psiloritis 2456 m n.p.m. Szczyt czasami nazywany jest Timios Stavros, czyli Święty Krzyż, a nazwa ta pochodzi od kapliczki, która znajduje się na szczycie. Nazwa masywu wywodzi się od słowa Idha, które oznacza zalesioną górę. Niestety dziś lasy na Krecie zajmują niewiele, bo tylko 7% powierzchni, jednak kiedyś porastały wyspę bardzo gęsto.

3. Na wschodzie Krety znajdują się Góry Dikti z najwyższym szczytem o tej samej nazwie – Dikti – 2148 m n.p.m. W górach tych znajduje się również płaskowyż Lasithi z jaskinią Psychro, gdzie na świat przyszedł bóg wszystkich bogów – słynny Zeus. Miejsce to jest rzadko odwiedzane przez turystów , dzięki czemu zachowało swój dziewiczy charakter.

Wybierając się w góry pamiętajcie jednak o dobrych butach i wyposażeniu, bo pogoda na wysokościach się zmienia, jest też zimniej, jednak cudowne na Krecie jest to – że każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo wyspa to nie tylko piękne plaże, ale i moc ciekawych miejsc do odwiedzenia o których będziemy Wam opowiadać.

Dorota Gonet

polecamy

Wycieczkę

THE SAMARIA GORGE – THE LONGEST GORGE IN EUROPE

Europe’s longest gorge
Hiking for those who like an active lifestyle through the famous 18 km long gorge visited by thousands of tourists annually.

From50€
0
View Details

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
March 11, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
March 11, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
March 11, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
March 11, 2023