Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie

Jesteś miłośnikiem kultury? A może podróżnikiem, który pragnie poznać historię miejsc, które odwiedza? Jeśli tak, to Kreta jest idealnym miejscem dla Ciebie!

Wyspa ta jest pełna światowej sławy zabytków, a także muzeów o imponujących zbiorach, stanowiących nieocenione źródło wiedzy o życiu w różnych epokach historycznych na Krecie. Muzea znajdują się w głównych miastach wyspy, więc podróż autobusem, czy wynajętym autem z pewnością nie sprawi żadnego problemu.

Jeden z eksponatów znajdujących się w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie

Muzeum Morskie w Chanii

Znajdujące się w Chanii Muzeum Morskie zostało założone w 1973 r., tj. w 32. rocznicę bitwy o Kretę. Muzeum jest poświęcone tradycjom morskim i historii Krety od epoki minojskiej do współczesności, posiada w pełni wyposażoną bibliotekę oraz dużą wystawę eksponatów dotyczących życia morskiego oraz modeli statków. Budynek muzeum ma ogromne znaczenie historyczne, ponieważ jest to miejsce, w którym grecka flaga została podniesiona po raz pierwszy po zjednoczeniu Krety z państwem greckim.

 

Muzeum Bizantyjskie w Chanii 

Ważną rolę w kształtowaniu kultury Krety odgrywały czasy bizantyjskie i średniowieczne. Muzeum Bizantyjskie w Chanii umożliwia odkrycie ogromnej kolekcji artefaktów, takich jak monety, freski, przedmioty ceramiczne, czy inskrypcje z czasów bizantyjskich, czy weneckich na wyspie.

 

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie 

W mieście Heraklion znajduje się Muzeum Archeologiczne z bogatymi zbiorami sztuki minojskiej. Muzeum mieści się w budynku wybudowanym w latach 1937-1940 o nowoczesnej i antysejsmicznej konstrukcji. Budynek mieści się w miejscu, gdzie do trzęsienia ziemi w 1856r. znajdował się klasztor rzymskokatolicki pw. św. Franciszka. Zbiory obejmują m.in. pochodzące z okresu neolitu arcydzieła ceramiki, biżuterię, rzeźby z kamienia i marmuru.

 

Muzeum Kreteńskiej Liry w Rethymnon 

Lira jest instrumentem silnie związanym z muzyczną tradycją Krety. Instrument ten po dziś dzień zachował formę bizantyńskiej liry, na której grano w czasach średniowiecznych w Grecji. Muzeum liry kreteńskiej w Rethymnon przybliża tradycję i muzykę Krety. Muzeum posiada pracownię oraz niezwykle bogaty zbiór lir kreteńskich.

 

Muzeum Wojny w Chanii

Żaden miłośnik historii z pewnością nie pominie wizyty w Muzeum Wojny w Chanii. Podczas wizyty w muzeum można poznać historię rewolucji kreteńskiej przeciwko Imperium Osmańskiemu, a także historię heroicznej roli Krety w Grecji podczas II wojny światowej. Muzeum posiada w swoich zbiorach rzadko spotykane sprzęty, a także imponujące zdjęcia, których nie można zobaczyć nigdzie indziej.

 

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
March 11, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
March 11, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
March 11, 2023
Kreta – kraina żółwi morskich Caretta Caretta
March 11, 2023