Agios Nikolaos – Portowe miasteczko nad Zatoką Mirabello

Agios Nikolaos, zwane również Ajos Nikolaos to portowe miasteczko, zlokalizowane nad zatoką Mirabello. Choć nie znajdziemy tu zabytków starożytnych cywilizacji, miejscowość może pochwalić się bogatą historią – założona została bowiem już w III wieku p.n.e. pod nazwą Lató Etéra. Przez wieki swego istnienia przechodziła panowanie wielu władców, w tym Bizantyjczyków, Genueńczyków, Wenecjan oraz Turków. Wenecjanie w 1206 roku zbudowali w miasteczku twierdzę Mirabello od której wzięła nazwę cała zatoka nad którą leży port. Niestety, zamek nie przetrwał do dziś – uległ zniszczeniu za sprawą trzęsień ziemi i burzliwych wydarzeń historycznych.

Ciekawa jest jednak nie tylko odległa historia Agios Nikolaos. Jest to bowiem kolebka turystyki na Krecie – w 1965 roku powstał tu pierwszy hotel! Dziś Agios Nokolaos jest nowoczesną miejscowością wypoczynkową, pełną hoteli i restauracji, która zachowała jednak cząstkę klimatu dawnej osady rybackiej. Napotkamy tutaj zarówno tradycyjne tawerny jak i nowoczesne obiekty gastronomiczne a ozdobą wszystkiego jest ciągnąca się nad zatoką Mirabello, przepiękna promenada!

O wyjątkowości Agios Nikolaos decyduje wiele miejsc i atrakcji. Jednym z nich jest jezioro Voulismeni, będące w istocie basenem niewielkiej przystani, znajdującym się w centrum miasta i połączonym kanałem z otwartymi wodami. Wokół jeziora skupionych jest wiele restauracji, kawiarni i innych lokali gastronomicznych. Znajdziemy tu również wiele straganów oferujących pamiątki inspirowane lokalnym folklorem a także i sklepy spożywcze. Z Wulismeni wiąże się legenda jakoby kąpieli w nim zażywała niegdyś bogini Atena. Warto odwiedzić to miejsce zwłaszcza w dniu prawosławnej Wielkanocy – nad jeziorem odbywa się wtedy festyn z licznymi atrakcjami, takimi jak pokaz sztucznych ogni.

Miłośnicy plażowania również będą czuli się tu doskonale. Godna polecenia jest zwłaszcza piaszczysta plaża Ammos, zlokalizowana w południowej części miasta. Będąc w Agios Nikolaos nie musimy oczywiście ograniczać się do plażowania – znajdziemy tu centrum nurkowe a także dobre warunki do uprawiania Windsurfingu (Przoduje tu plaża Ammoudara). Choć Zatoka Mirabello jest bezsprzecznie piękna, ważne są również atrakcje niezwiązane z wodą. Możemy tu odwiedzić dwa lokalne muzea – Muzeum Folkloru oraz Muzeum Archeologiczne, prezentujące eksponaty z przedziału od epoki kamienia do okresu rzymskiego. Okolice zachęcają także do uprawiania trekkingu. Wieczorem zaś możemy rozerwać się w jednym z klubów!

Agios Nikolaos to miejsce warte odwiedzenia gdy celem naszego urlopu jest Kreta. Miasta na wyspie są różnorodne ale Agios ma niepowtarzalny klimat, pozwoli nam na wytchnienie jeśli chcemy po prostu odpocząć w portowej miejscowości nad ciepłym morzem, niekoniecznie odwiedzając przy tym masę starożytnych zabytków. Jest to po prostu miejscowość gdzie turysta ma się po prostu dobrze bawić – doskonałe miejsce jeśli chcemy najzwyczajniej w świecie rozerwać się i wypocząć!

 
 
polecamy

Wycieczkę

SPINALONGA BBQ
AND AGIOS NIKOLAOS

The picturesque east of Crete.
Relaxation, barbecue on a wild beach, an impressive fortress and a bottomless lake in the middle of the city. Come with us to the islet of Spinalonga to learn about its dark and touching history.

From50€
0
View Details

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
March 11, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
March 11, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
March 11, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
March 11, 2023